website

Pırlanta, elmasın belirli bir formda kesilmesiyle elde edilen değerli taşın kesim şeklidir. Yani elmas pırlantanın ham maddesidir. Elmasın 57 yüzey oluşturacak şekilde kesilmesi ile pırlanta oluşturulmaktadır. Pırlantalar gözle bakıldığında aynı görünse de hiçbir pırlanta bir diğerinin aynısı değildir. Bir pırlantanın fiyatı dört özelliğe göre belirlenir. Bunlar: Karat (Carat) Renk (Color) Berraklık (Clarity) Kesim (Cut) olarak sıralanır.

 

Pırlantada Karat - Carat

Karat pırlantanın ağırlık birimidir. Gramın beşte birine eşittir. 0,30 karat gibi yazılır ve aynı zamanda 30 santim olarak da telaffuz edilir. Bu santimin uzunluk birimi ile alakası yoktur. Santim karatın yüzde biri olan bir ağırlık birimi olarak kullanılır. Karat ne kadar büyük ise o kadar iyidir. 

 

Pırlantanın Rengi - Color

Pırlantada renk "diamond" kelimesinin baş harfi olan D'den başlayarak Z'ye kadar sınıflandırılmıştır. H rengi ve üzeri pırlantalar, makul ve yeterli beyazlıktadırlar. Genellikle H ve üzeri renkteki pırlantalar satışa sunulmakla birlikte neredeyse her rengini de bulmak mümkündür. Renk için H tercih edilebilecek bir beyazlıktır. Pırlanta D rengine doğru ilerledikçe daha da beyazlar ve fiyat da artar. H ile D renk arasındaki pırlantalar beyaz sınıfındadır ve tercih edilebilir.

 

Pırlantanın Berraklığı - Clarity

Her elmasın kendine özgü bir karakteri vardır. Onu özgün kılan ise kristalleşirken içine karışan diğer minerallerdir. Doğanın parmak izleri olarak nitelendirilen bu maddeciklerin sayısı, rengi, yapısı, yeri ve büyüklüğü, elmasın doğallığını gösterir. Doğal izler ne kadar az olursa, pırlanta o kadar çok ışık yansıtır ve bu nedenle daha çok değerlenir. Doğal iz taşımayan pırlanta bulmak mümkün olmadığı için, içinde en az iz barındıranlar kusursuza yakın sayılır. Tavsiye olarak SI berraklık seviyesi yeterli bir seviyedir diyebiliriz. Bunun yanında VS berraklık seviyesinde bir taş da tercih edilebilir. Ancak VS ile SI farkını gözle ayırt edemeyeceğinizi söylememiz gerekir.

 

Pırlantanın Kesimi - Cut

Pırlantada insan eliyle oluşturulan tek özellik kesimdir. Pırlantanın göz kamaştırıcı ışıltısı, kesimin standartlara uygunluğuna ve mükemmelliğine bağlıdır. Kesim ne kadar iyiyse, pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı o kadar iyi olacaktır. Pırlantanın şekli ise kişisel zevklere göre farklılık gösterir. Genel kullanım ve tercih yuvarlak kesim yönündedir. Bunun yanında prenses kesim ve baget kesim de yine çok talep gören kesim şekillerindendir.

×